Igor Janckulík: „Vyzývame vládu, aby urýchlene prijala systémové opatrenia, inak sa situácia v železničnom sektore vymkne spod kontroly!“ Pokračovanie našej ankety k súčasnej situácii v železničnej doprave na Slovensku
Položili sme dôležité otázky politikom a odborníkom, ktorí majú čo povedať k situácii v železničnej doprave na Slovensku. Je pre súčasnú vládu rozvoj železničnej dopravy a infraštruktúry dostatočnou prioritou? Je dobre nastavená cena za železničnú cestu? A čo zavedenie podpory systému jednotlivých vozňových zásielok? Dnes prinášame odpovede poslanca Národnej rady SR za Kresťanskodemokratické hnutie a odborníka na dopravu.
Vnímate zo strany súčasnej vlády, že je pre ňu rozvoj železničnej dopravy a infraštruktúry dostatočnou prioritou?
KDH vníma kroky súčasnej vlády v oblasti rozvoja železničnej dopravy a infraštruktúry ako nedostatočné. S výnimkou pripravovaného zákona o strategických investíciách vláda doposiaľ neprišla s konkrétnymi riešeniami a navyše ministerstvo dopravy zlyháva v procese liberalizácie osobnej železničnej dopravy, ktorú odštartovala minulá vláda prijatím Harmonogramu liberalizácie dopravných služieb vo verejnom záujme. Pripomíname, že v roku 2024 by malo ministerstvo dopravy na základe Harmonogramu vyhlásiť súťaž na tri linky. Zatiaľ čo v Česku vďaka liberalizácii šetria milióny eur, u nás tendre viaznu.
Ministerstvo dopravy tiež nepredložilo víziu riešenia kritickej situácie v železničnom sektore. Okrem katastrofálneho stavu železničnej infraštruktúry, ktorý je dlhodobo známy, sa ďalším akútnym problémom stáva nedostatok zamestnancov. Napriek tomu, že operačná dotácia ŽSR ako správcu infraštruktúry dynamicky rastie (v roku 2017 dotácia 250 mil. €, v roku 2024 dotácia 450 mil. €), situácia v sektore je stále kritickejšia.
Aj preto vyzývame vládu, aby urýchlene prijala systémové opatrenia, inak sa situácia v železničnom sektore vymkne spod kontroly a bude si vyžadovať dodatočné finančné zdroje, ktorých objem bude vzhľadom na pripravovanú konsolidáciu verejných financií obmedzený.
Pomôže novonavrhovaný zákon o strategických investíciách k zefektívneniu výstavby a modernizácie železničnej infraštruktúry?
KDH súhlasí, že príprava a realizácia projektov železničnej a cestnej infraštruktúry trvá neprimerane dlho a je potrebné tieto procesy zrýchliť aj vzhľadom na aktuálny stav predovšetkým železničnej infraštruktúry. Zároveň ale pripomíname, že je nevyhnutné aby v pripravovanom zákone o strategických investíciách boli dodržané ústavou garantované vlastnícke práva, rešpektované kompetencie samospráv v oblasti územného plánovania ako aj jasne definovaný status strategickej investície.
Chceme ale zároveň zdôrazniť, že samotný zákon automaticky nebude znamenať zásadný obrat v rýchlosti výstavby železničnej infraštruktúry, ak nebudú včas pripravené projekty. ŽSR ako správca infraštruktúry musí nevyhnutne zmeniť investičné procesy, vrátane plánovania a prípravy projektov. ŽSR musia mať pripravené dostatočné množstvo projektov pre prípad, že budú k dispozícii mimoriadne zdroje. Ako príklad nepripravenosti uvádzame modernizáciu trate Poprad – Vydrník, kde tento projekt nemohol byť financovaný z Plánu obnovy a odolnosti, nakoľko ŽSR napriek niekoľkoročnej príprave nemalo všetky stavebné povolenia ani majetkovoprávne vysporiadanie pozemkov.
Mala by vláda robiť kroky, ktoré podporia presun maximálneho množstva nákladu zo cestnej dopravy na železnicu?
KDH považuje železničnú nákladnú dopravu za energeticky účinnejšiu a ekologickejšiu formu dopravy v porovnaní so cestnou nákladnou dopravou. Aj preto KDH víta a podporuje každú iniciatívu vedúcu k posilneniu železničnej nákladnej dopravy. Chceme pri tejto príležitosti pripomenúť medzinárodné záväzky SR vyplývajúce z tzv. Bielej knihy EÚ – presunúť do roku 2030 30 % cestnej nákladnej dopravy nad 300 km na železničnú, príp. vodnú dopravu a do roku 2050 50 % cestnej nákladnej dopravy oproti roku 2005.
Zdroj fotografie: FB profil Igor Janckulík – poslanec NR SR